I think serving 20 easily comes to like 700 bucks. We just did it, 20 people over 6 families/ couples and we each only brought 1-3 dishes, but with all the ingredients for sides and desserts, and then drinks and juice and tablecloths and blah blah blah I think each family easily spent 70 and a few of us spent 200. And we’re frugal by nature, definitely Aldi shoppers, used real dishes instead of paper. There were plenty of leftovers, so you could argue it’s two meals, I guess. I guess it depends on your region, too.
I think serving 20 easily comes to like 700 bucks. We just did it, 20 people over 6 families/ couples and we each only brought 1-3 dishes, but with all the ingredients for sides and desserts, and then drinks and juice and tablecloths and blah blah blah I think each family easily spent 70 and a few of us spent 200. And we’re frugal by nature, definitely Aldi shoppers, used real dishes instead of paper. There were plenty of leftovers, so you could argue it’s two meals, I guess. I guess it depends on your region, too.